Certyfikat energetyczny budynku to oficjalny dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku, uwzględniając zużycie energii i wpływ na środowisko. Jest niezbędny, jeśli chcesz sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość.
Sprawdź, jak zdobyć certyfikat energetyczny i ile to kosztuje.
- Czym dokładnie jest certyfikat energetyczny budynku?
- Dlaczego jest Ci potrzebny?
- W jaki sposób zdobyć ten dokument?
- Ile kosztuje świadectwo?
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Co to jest certyfikat energetyczny budynku?
Certyfikat energetyczny budynku (inaczej świadectwo energetyczne) jest dokumentem, wchodzącym w skład dokumentów technicznych danej nieruchomości. Określa efektywność energetyczną budynku i ocenia jakość tego budynku pod względem zużywania energii. Obecnie stał się on nieodłącznym elementem procesu planowania, projektowania i oceny budynków, a także narzędziem informacyjnym dla kupujących, najemców i inwestorów.
Taki certyfikat dostarcza komplet informacji na temat wykorzystywanych źródeł energii w budynku, zużycia energii na ogrzewanie, czy wentylację. Pozwala na określenie kosztów eksploatacji budynków oraz oszacowanie potencjalnej oszczędności energii.
Dlaczego należy posiadać certyfikat energetyczny budynku?
Certyfikat jest niezbędny w sytuacji, kiedy chcemy wynająć lub sprzedać mieszkanie. Jeśli jesteśmy wynajmującym lub sprzedającym nieruchomość, musimy taki certyfikat dostarczyć. Natomiast, jeśli to my kupujemy lub wynajmujemy nieruchomość, powinniśmy otrzymać od właściciela świadectwo energetyczne mieszkania czy budynku.
Ponadto podczas budowy domu musimy posiadać certyfikat, żeby uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie. Natomiast przy istotnej modernizacji energetycznej istniejącego już budynku, niezależnie od roku budowy, musimy certyfikat uzyskać (jeśli go nie mamy) lub zaktualizować (jeśli był wydany przed modernizacją).
Czego dowiesz się z certyfikatu energetycznego?
Dokument pozwala określić przyszłemu najemcy lub właścicielowi, jakie koszty będzie ponosił w związku z korzystaniem z energii w danej nieruchomości. Na standaryzowanym dokumencie znajdzie wszystkie informacje na temat tego, jakie rozwiązania energetyczne zostały zastosowane w budynku czy mieszkaniu.
W jakich sytuacjach certyfikat energetyczny budynku jest wymagany?
Obecnie, niezależnie od tego ile lat ma nieruchomość, obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dotyczy każdego. Musisz posiadać certyfikat energetyczny:
- jeśli budujesz dom – certyfikat energetyczny jest wymagany do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub przy uzyskiwaniu pozwolenia na użytkowanie budynku, wymagane do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub przy udzieleniu pozwolenia na użytkowanie,
- jeśli modernizowałeś posiadaną nieruchomość, co wpłynęło na jej efektywność energetyczną,
- planujesz sprzedać lub wynająć mieszkanie.
Co ważne, również deweloperzy muszą sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej odrębnie dla każdego mieszkania, mimo że dotychczas wystarczył certyfikat przygotowany ogólnie, dla całego budynku.
Obowiązek wykonywania certyfikatu energetycznego budynku czy mieszkania narzuca na nas ustawodawca. Jest on określony w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków oraz w ustawie prawo budowlane.
Kiedy nie ma obowiązku wykonywania certyfikatu energetycznego?
Dla niektórych budynków certyfikat energetyczny nie jest wymagany i są wśród nich:
- zabytki, miejsca kultu religijnego,
- budynki, które są wykorzystywane nie dłużej niż przez 4 miesiące w roku,
- domy wolnostojące o powierzchni mniejszej niż 50 m².
Obowiązkowe elementy certyfikatu energetycznego
Certyfikat charakterystyki energetycznej budynku lub mieszkania – ustandaryzowany dokument, który zawiera kilka stałych elementów, określonych wspomnianą wyżej ustawą. Są to:
- dane identyfikacyjne nieruchomości,
- charakterystyka energetyczna nieruchomości,
- zalecenia, które mają poprawić w znaczący sposób charakterystykę energetyczną budynku lub mieszkania,
- oświadczenie osoby sporządzającej dokument potwierdzające, że został on wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Podczas wykonywania świadectwa charakterystyki energetycznej należy również szczegółowo określić wysokość energii, jaka jest niezbędna do typowego użytkowania nieruchomości. Co do zasady, każdy tego typu certyfikat zawiera taki sam, określony prawnie, zakres informacji.
Formy certyfikatu energetycznego
Certyfikat energetyczny można uzyskać zarówno w formie papierowej, oczywiście podpisanej przez osobę do tego uprawnioną, jak i elektronicznej. Przy tej drugiej mamy jednak dwa ważne zastrzeżenia:
- Certyfikat musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
- Certyfikat musi zostać sporządzony w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej, skąd później może być generowany.
Termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej
Wystawione świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne przez okres 10 lat. Może jednak stracić ważność wcześniej w przypadku, gdy w mieszkaniu lub domu wykonywane były zmiany mające wpływ na jego efektywność energetyczną, np. popularne w ostatnim czasie, szeroko pojęte termomodernizacje. Przykładem takich działań może być założenie instalacji fotowoltaicznej, wymiana okien czy docieplenie domu.
Za poprawienie, aktualizację lub uzyskanie nowego certyfikatu energetycznego odpowiada właściciel nieruchomości.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą brak świadectwa energetycznego?
Za brak wypełniania obowiązków związanych z wykonywaniem certyfikatu energetycznego budynku przewidziane są kary finansowe. Grzywna może wynosić do 5 000 zł.
Kiedy można otrzymać taką karę?
Grzywna może zostać nałożona przez sąd, jeżeli osoba, której powinniśmy dostarczyć świadectwo, nie otrzymała go i złożyła w tej sprawie zawiadomienie. Kara grozi również za nieprawidłowe sporządzenie certyfikatu lub wydanie go przez osobę bez uprawnień.
Warto pamiętać, że poprawność sporządzonych certyfikatów może być wyrywkowo kontrolowana przez ministra odpowiedzialnego za kwestie związane z budownictwem, planowaniem, zagospodarowaniem przestrzennym i mieszkalnictwem.
W jaki sposób można uzyskać certyfikat charakterystyki energetycznej budynków?
Certyfikat można uzyskać poprzez formularz online na naszej stronie internetowej www.klasabudynku.pl.
Dokumenty są wystawiane przez specjalistę, posiadającego oficjalne uprawnienia do wystawiania świadectw energetycznych. W KlasaBudynku.pl pracują wyłącznie certyfikowani audytorzy – zapoznaj się z naszą ofertą i otrzymaj certyfikat energetyczny szybko i wygodnie.
Kto może wystawić certyfikat energetyczny?
Niezbędne jest posiadanie uprawnień oraz wyższego wykształcenia kierunkowego. Przykładowe kierunki to: architektura krajobrazu, architektura, pożarnictwo, budownictwo. Dopuszczalne jest również ukończenie studiów podyplomowych z zakresu: wykonywania audytów energetycznych, charakterystyki energetycznej lub odnawialnych źródeł energii.
Ponadto trzeba pozytywnie zaliczyć egzamin, organizowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Informacje o osobach uprawnionych do sporządzania certyfikatów energetycznych można znaleźć w specjalnym rejestrze, który sporządza i aktualizuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Przygotowanie certyfikatu energetycznego – cena
Ceny na rynku wahają się i zależą od miejsca, w którym jest wykonywane. Koszt zawsze ponosi inwestor/właściciel nieruchomości.
Koszt certyfikatu energetycznego jest uzależniony przede wszystkim od wielkości mieszkania lub budynku, a także zakresu audytu energetycznego.
Certyfikat energetyczny – podsumowanie
Nasz świat zmienia się dynamicznie, globalne zapotrzebowanie na energię stale rośnie, a troska o środowisko i szeroko pojęta ekologia stają się priorytetem na całym świecie. Nic zatem dziwnego, że efektywność energetyczna budynków jest istotnym elementem, ocenianym i opisywanym w specjalnym dokumencie, czyli certyfikacie energetycznym.
Certyfikat charakterystyki energetycznej budynków dostarcza cennych informacji na temat kosztów związanych ze zużyciem energii w nieruchomości, ale też pokazuje kierunki działań, jakie możemy podjąć, by te koszty obniżać, a tym samym zwiększać efektywność energetyczną budynków.
Nie czekaj z wykonaniem certyfikatu energetycznego budynku. Zapoznaj się z naszą ofertą i zamów odpowiedni dokument dla swojej nieruchomości.