Czym się różni audyt energetyczny od świadectwa charakterystyki energetycznej?

Zastanawiasz się, czy świadectwo energetyczne to audyt energetyczny? Szykujesz swoją nieruchomość na sprzedaż lub wynajem i nie wiesz, jaki dokument powinieneś przekazać nowym nabywcom lub najemcom przy podpisywaniu umowy? W poniższym artykule dowiesz się, czym różni się audyt energetyczny budynku od świadectw charakterystyki energetycznej.
Czy świadectwo energetyczne to audyt energetyczny?

Spis treści

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej to dwa ważne dokumenty, które bardzo często są ze sobą mylone. Choć każdy z nich dotyczy efektywności energetycznej budynków, to jednak ma odmienne cele, zakres i zastosowanie.

Audyt energetyczny budynku

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny jest kompleksową analizą efektywności energetycznej danej nieruchomości, obiektu lub budynku. Celem procedury jest uzyskanie wiarygodnej wiedzy o profilu danego obiektu, w tym zidentyfikowanie obszarów, w których można zmniejszyć zużycie energii i zminimalizować straty energetyczne. Może być przeprowadzany zarówno w budynkach mieszkalnych (mieszkaniach, domach), jak i budynkach użytkowych (dotyczy też budynków użyteczności publicznej), komercyjnych i przemysłowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z marca 2009 r. (z późniejszymi zmianami) ma zasadnicze znaczenie dla audytu energetycznego, określając między innymi: szczegółowy zakres i formy audytu energetycznego, wzory kart audytów, części audytu remontowego i algorytm oceny.

Główne cele audytu energetycznego

  • Określenie zużycia energii w danej nieruchomości.
  • Dokonanie oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (posługiwanie się algorytmem oceny opłacalności).
  • Identyfikacja obszarów nieefektywnego zużycia energii w budynku lub zakładzie.
  • Zaproponowanie konkretnych działań i rozwiązań poprawy efektywności energetycznej.
  • Oszacowanie potencjalnych oszczędności energii i kosztów.
  • Ustalenie kluczowych działań i priorytetów dla inwestycji energooszczędnych.
  • Wskazanie punktu odniesienia do zarządzania energią w organizacji.
  • Zwiększenie świadomości energetycznej wśród użytkowników i właścicieli obiektu.
  • Zagwarantowanie zgodności planowanych działań z wymogami prawnymi dotyczącymi efektywności energetycznej.

Na podstawie kompleksowych wyników audytu tworzony jest plan działań, który obejmuje zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej. Może to obejmować modernizację urządzeń, ulepszenia techniczne, izolację termiczną czy zmiany w zarządzaniu energią.

Czym jest audyt energetyczny?

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, inaczej certyfikat energetyczny, to dokument zawierający informacje na temat efektywności energetycznej budynku. Jest to powszechnie stosowane narzędzie, które pełni funkcję informacyjną, a także ma na celu promowanie świadomego i odpowiedzialnego podejścia do zużycia energii.

Charakterystyce energetycznej budynków podlegają wszystkie nieruchomości w Polsce przeznaczone na sprzedaż lub wynajem (zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy).

Sprawdź też: Certyfikat charakterystyki energetycznej – co to jest?

Główne cele świadectwa charakterystyki energetycznej

  • Określenie efektywności energetycznej budynku.
  • Informowanie potencjalnych nabywców lub najemców o zużyciu energii w budynku.
  • Ułatwienie porównania efektywności energetycznej różnych budynków (szczególnie przydatne przy zakupie nieruchomości).
  • Promowanie działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków.
  • Zapewnienie zgodności z przepisami prawnymi dotyczącymi efektywności energetycznej.
  • Podniesienie wartości rynkowej nieruchomości poprzez prezentację jej efektywności energetycznej.
  • Zwiększenie świadomości i odpowiedzialności społecznej na temat znaczenia efektywności energetycznej w polskim budownictwie.

Jednym z kroków sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej jest określenie standardu energetycznego budynku. W ramach tego budynkom przydzielane są klasy na podstawie ich efektywności energetycznej, w skali od A-G, gdzie A otrzymują nieruchomości najbardziej energooszczędne, a G te najmniej efektywne.

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera ogólne sugestie dotyczące działań, które mogą zostać podjęte w celu poprawy efektywności energetycznej budynku. Mogą to być na przykład propozycje dotyczące izolacji termicznej, modernizacji systemów grzewczych, instalacji energooszczędnych urządzeń itp.

Świadectwo charakterystyki energetycznej vs audyt energetyczny

Różnice między świadectwem charakterystyki energetycznej a audytem

To, co różni audyt energetyczny budynku od charakterystyki energetycznej, to przede wszystkim cel, szczegółowość, zastosowanie i częstotliwość sporządzania dokumentu.

Różnice między świadectwem charakterystyki energetycznej a audytem

Audyt energetyczny vs świadectwo charakterystyki energetycznej

Interesują cię regulacje prawne dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej? Poznaj ustawę o charakterystyce energetycznej budynków i jej najistotniejsze kwestie.

Kiedy wybrać audyt, a kiedy świadectwo?

Audyt energetyczny jest wskazany w sytuacjach, gdy właściciel budynku lub przedsiębiorstwo chce szczegółowo przeanalizować zużycie energii i znaleźć konkretne sposoby na ulepszenie efektywności energetycznej, a tym samym obniżenie kosztów.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest natomiast wymagane prawnie przy sprzedaży, wynajmie lub oddaniu do użytku nowego budynku. Formalny dokument sporządzony przez certyfikowanego audytora służ jako źródło podstawowych informacji o energochłonności dla nowych nabywców lub najemców.

Co wiąże się z wykonaniem audytu energetycznego i co się w nim znajduje?

Wykonanie audytu energetycznego obejmuje kilka etapów i może różnić się w zależności od rodzaju obiektu, jego wielkości i przeznaczenia. Kroki związane z audytem energetycznym obejmują:

  • Przygotowanie raportu, który zawiera wyniki analizy, zalecenia i wskazuje obszary, w których można podjąć działania w celu poprawy efektywności energetycznej, opracowanie planu działań, uwzględniającego koszty i potencjalne oszczędności.
  • Określenie zakresu i celu audytu, zebranie danych dotyczących zużycia energii, historii eksploatacji, planów budynku.
  • Fizyczną inspekcję obiektu, pomiar zużycia energii i analizę dokumentacji technicznej.
  • Pomiar efektywności poszczególnych urządzeń i instalacji.
  • Przetwarzanie zebranych danych w celu stworzenia modelu energetycznego obiektu, identyfikacja obszarów o największym zużyciu energii.
Świadectwo energetyczne

Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?

Do sporządzania audytu energetycznego są zobowiązane duże przedsiębiorstwa i jednostki sektora publicznego. Powinny wykonywać go regularnie, co 4 lata.

Ten wymóg został wprowadzony, żeby wpłynąć na zwiększenie efektywności energetycznej w wyżej wymienionych podmiotach i wpłynąć na uzyskanie opłacalnej oszczędności energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Kto ma obowiązek zrobić audyt energetyczny?

Obowiązek sporządzenia audytu energetycznego mają:

  • Przedsiębiorstwa, które w ostatnich 2 latach działalności zatrudniały powyżej 250 osób lub osiągały roczny obrót netto przekraczający 50 mln euro i roczne przychody powyżej 43 mln euro.
  • Jednostki sektora publicznego, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników lub osiągają roczny obrót netto przekraczający 50 milionów euro i roczne przychody powyżej 43 mln euro.

Czy certyfikat energetyczny jest obowiązkowy?

Certyfikat energetyczny jest obowiązkowy w określonych sytuacjach, z którymi powinien zapoznać się każdy właściciel i zarządca nieruchomości w Polsce.

Kto ma obowiązek sporządzić certyfikat energetyczny?

Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej mają:

  • Właściciele lub zarządcy budynków lub ich części, które są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem.
  • Właściciele nowych budynków, obiektów po znaczącej modernizacji i inwestorów, którzy muszą przedstawić świadectwo przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
  • Właściciele lub zarządcy budynków użyteczności publicznej, których powierzchnia użytkowa przekracza 250 m².

Sprawdź też: Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Cena i koszty za wykonaną usługę

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Koszt audytu energetycznego różni się w zależności od rodzaju obiektu, jego wielkości, zakresu prac, skomplikowania systemów energetycznych, czy lokalizacji. Cena może być również uzależniona od specyfiki branży czy sektora, w którym działa dany podmiot.

W praktyce ceny za audyt energetyczny mogą wahać się od kilku tysięcy złotych do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od powyższych czynników.

Jest to zdecydowanie wyższy koszt niż cena świadectwo charakterystyki energetycznej. Wynika to z zakresu przeprowadzonej analizy – audyt energetyczny przedstawia informacje w sprawie szczegółowego zakresu proponowanych termomodernizacji, natomiast świadectwo charakterystyki energetycznej stanowi informację na temat efektywności energetycznej budynku.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne domu i mieszkania?

Cena świadectwa charakterystyki energetycznej zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak typ nieruchomości, jej położenie oraz parametry techniczne budynku. Przy czym warto podkreślić, że paszport energetyczny uzyskany online jest zazwyczaj tańszy niż ten sporządzany n miejscu w biurze.

Cennik świadectw charakterystyki energetycznej

Jakie podmioty są zwolnione z wykonywania audytów energetycznych?

Nie wszystkie podmioty muszą obowiązkowo przeprowadzić audyt energetyczny. Niektóre są zwolnione z tego obowiązku ze względu na swoją charakterystykę lub specyfikę działalności. Obejmują między innymi:

  • mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników i osiągają roczny obrót netto lub roczny przychód do 2 milionów euro;
  • małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli firmy, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i osiągają roczny obrót netto do 50 mln euro lub roczny przychód do 43 mln euro;
  • inne przedsiębiorstwa z takich sektorów działalności jak: rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, transport oraz sektor finansowy.

Jakie podmioty są zwolnione z wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej?

Z konieczności posiadania paszportów energetycznych są zwolnione:

  • obiekty zabytkowe;
  • budynki przeznaczone do kultu i działalności religijnej;
  • obiekty przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię (z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego);
  • nieruchomości przeznaczone do użytkowania maksymalnie 4 miesiące w roku;
  • obiekty wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m²;
  • gospodarstwa rolne o wskaźniku EP nie nieprzekraczającym 50 kWh/(m²/rok).
  • budynki wykorzystywane “na własny użytek”, a więc nie wystawiane na sprzedaż lub wynajem.
Czy świadectwo energetyczne to audyt energetyczny? Korzyści płynące z wykonania audytu energetycznego

Korzyści wynikające z przeprowadzenia audytu energetycznego

Przeprowadzenie różnych form audytu energetycznego niesie za sobą szereg korzyści, zarówno dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych, jak i indywidualnych właścicieli budynków.

  • Audyt energetyczny przedsiębiorstwa dostarcza informacji o średnich kosztach energii i potencjalnych oszczędnościach energii, dzięki którym można obniżyć rachunki.
  • Sporządzone analizy wskazują obszary, w których można wprowadzić modernizację w celu zwiększenia efektywności energetycznej.
  • Szczegółowa procedura służy wspieraniu termomodernizacji.
  • Kosztorysy przedstawiają propozycje optymalnego wariantu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
  • Firmy i przedsiębiorstwa, które inwestują w efektywność energetyczną, często stają się bardziej konkurencyjne.
  • Audyt pomaga w osiągnięciu celów związanych ze zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością społeczną.

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej niesie ze sobą wiele korzyści, które wykraczają poza samo spełnienie formalności i obowiązków prawnych. Dokument ten to także możliwe oszczędności finansowe i wpływ na środowisko naturalne.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - korzyści

Świadectwo charakterystyki energetycznej z KlasaBudynku

Szukasz sprawdzonej firmy wystawiającej świadectwa charakterystyki energetycznej online? Zaufaj doświadczonym audytorom, których nazwiska znajdziesz w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Nasz profesjonalizm, uproszczona procedura online oraz konkurencyjne ceny to pewność, że sporządzenie dokumentu powierzyłeś najlepszym specjalistom.

Zapraszamy do skorzystania z naszej kompleksowej usługi online dla właścicieli i zarządców mieszkań, domów i lokali użytkowych.

Spis treści

O autorze

Alicja

Alicja

Copywriterka specjalizująca się w tworzeniu treści związanych z charakterystyką energetyczną budynków. Tematyka efektywności energetycznej jest mi szczególnie bliska i z przyjemnością dzielę się wiedzą w tym zakresie.
Zapraszam na moje social media:

Zamów świadectwo charakterystyki energetycznej

Zamów oficjalne świadectwo charakterystyki energetycznej od KlasaBudynku.pl i otrzymaj certyfikat w mniej niż 48h 

Otrzymaj świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości bez wychodzenia z domu.

100% online, bezpiecznie i wygodnie. Oficjalny certyfikat zostanie wysłany do Ciebie w ciągu 48 godzin po wypełnieniu formularza.