Poznaj szczegóły dotyczące certyfikatów energetycznych. Dowiedz się, ile jest ważne świadectwo charakterystyki energetycznej i kogo ono dotyczy.
Świadectwo energetyczne – czego dotyczy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków, nazywane też certyfikatem energetycznym, jest dokumentem, który przedstawia efektywność energetyczną. Ocena ta dokonywana jest w oparciu o zapotrzebowanie obiektu na nieodnawialną energię pierwotną i energię użytkową, niezbędną do przygotowania ciepłej wody użytkowej, czy też do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z ogrzaniem i oświetleniem budynku.
Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który dostarcza szczegółowych informacji na temat efektywności energetycznej budynku. Kluczowe elementy w nim zawarte to:
- Udział odnawialnych źródeł energii – starannie sporządzony dokument wskazuje, w jakim stopniu budynek korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
- Izolacja termiczna – to kompleksowa ocena jakości izolacji termicznej budynku, która wpływa na jego zdolność do utrzymania ciepła zimą i chłodu latem, a tym samym na zużycie energii.
- Wentylacja – dotyczy informacji o systemach wentylacyjnych, które zapewniają odpowiednią jakość powietrza wewnątrz budynku, jednocześnie wpływając na jego efektywność energetyczną.
- Systemy ogrzewania i chłodzenia – obejmują dokładny opis stosowanych systemów ogrzewania i chłodzenia mających bezpośredni wpływ na zużycie energii i komfort użytkowników.
- Klasa energetyczna – W oparciu o zebrane dane budynkom przyznawana jest określona klasa energetyczna w skali od A do G, gdzie A otrzymują budynki o najniższym zużyciu energii, a G obiekty nieefektywnie energetycznie. Przyznawane klasy pozwalają porównać nieruchomość z innymi obiektami pod względem efektywności energetycznej.
- Zalecenia i wskazówki eksperta – Świadectwo może zawierać także sugestie dotyczące modernizacji budynku (np. poprawa izolacji, wymiana okien, instalacja nowoczesnych systemów ogrzewania i chłodzenia).
Celem świadectwa charakterystyki energetycznej jest zwiększanie świadomości społecznej i promowanie budownictwa efektywnego energetycznie. Pomaga też przyszłym nabywcom lub najemcom poznać poziom rocznego zapotrzebowania na energię i oszacować koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem energii, dzięki czemu mogą podjąć decyzję o zakupie lub wynajmie nieruchomości bardziej świadomie.
Nowe przepisy dotyczące świadectwa charakterystyki energetycznej
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 2023 roku wprowadza zmiany w zasadach dotyczących metodologii oceny charakterystyki energetycznej budynków. W rozporządzeniu znajdziemy doprecyzowane techniczne aspekty oceny charakterystyki energetycznej. Zmiany te dotyczą także metodologii obliczeń oraz wzorów świadectw energetycznych.
W treści rozporządzenia uwzględniono przede wszystkim informacje na temat:
- kto może wydawać świadectwa;
- kto ich potrzebuje;
- kiedy są one wymagane;
- kto jest odpowiedzialny za podpisanie i wydanie certyfikatu energetycznego.
Poznaj szczegóły ustawy o charakterystyce energetycznej budynków tutaj.
Jesteś inwestorem lub deweloperem? Pamiętaj!
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwestor musi dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do dokumentacji zgłaszającej zakończenie budowy lub do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku.
Przeczytaj też: Świadectwo charakterystyki energetycznej a prawo budowlane
Świadectwo charakterystyki energetycznej – ile jest ważne?
Raz sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej utrzymuje ważność przez 10 lat. Po upływie tego okresu właściciel nieruchomości może być zobowiązany do zaktualizowania lub uzyskania nowego świadectwa.
Ważna informacja!
Jeśli w budynku zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, które zmienią zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości, świadectwo straci ważność przed upływem 10 lat.
Prace, które mogą wpłynąć na to, to między innymi docieplenie budynku, wymiana okien, instalacja odnawialnych źródeł energii, wymiana dachu lub źródła ciepła, Wówczas należy jeszcze raz zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej.
Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne?
Sprzedaż lub wynajem nieruchomości
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki mają właściciele nieruchomości i osoby, którym przysługuje spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu. Ten dokument jest potrzebny w momencie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, kiedy to wymaga się przedstawiania świadectw charakterystyki energetycznej przyszłym nabywcom lub najemcom.
Zakończenie budowy
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest również wymagane przy zakończeniu budowy obiektu budowlanego i jest częścią procesu ubiegania się o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu.
Remont lub modernizacja
W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy znaczących modernizacjach lub remontach, wymagane jest ponowne sporządzenie świadectwa, nawet jeśli od wydania poprzedniego dokumentu nie upłynęło 10 lat. Dzieje się tak, jeśli przeprowadzone prace zmieniły efektywność energetyczną budynku.
Dofinansowania i programy unijne
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w wielu aktywnych programach rządowych, takich jak „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” czy „Stop Smog”. Posiadanie tego dokumentu umożliwia ubieganie się o dotacje na zakup i montaż źródeł ciepła, termomodernizację budynku lub wymianę okien. Więcej na temat atrakcyjnych dla właścicieli nieruchomości programów przeczytasz w naszym kompletnym przewodniku: “Czyste Powietrze – jak uzyskać dofinansowanie?”.
Dodatkowo obowiązek umieszczania świadectwa energetycznego w widocznym miejscu dotyczy budynków użyteczności publicznej, których powierzchnia jest większa niż 250 m2 i odbywa się w nich obsługa interesantów. To np. obiekty, które są zajmowane przez organy wymiaru sprawiedliwości, organy administracji publicznej, czy też prokuraturę.
Również budynki, których powierzchnia przekracza 500 m2 i w których świadczy się usługi dla ludności, mają obowiązek umieszczenia świadectwa energetycznego w widocznym miejscu.
Dlaczego świadectwa charakterystyki energetycznej są ważne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku służy ocenie i informowaniu o efektywności energetycznej danego budynku. Jest istotnym narzędziem w dziedzinie efektywności energetycznej, mającym na celu promowanie świadomego korzystania z energii oraz wspieranie budynków o niższym wpływie na środowisko. Istnieje kilka powodów, dla których to świadectwo jest ważne:
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku służy ocenie i informowaniu o efektywności energetycznej danego budynku. Jest istotnym narzędziem w dziedzinie efektywności energetycznej, mającym na celu promowanie świadomego korzystania z energii oraz wspieranie budynków o niższym wpływie na środowisko. Istnieje kilka powodów, dla których to świadectwo jest ważne:
Informowanie nabywców lub najemców
Świadectwo energetyczne określa wielkość zapotrzebowania budynku na energię. Dzięki temu dostarcza przyszłym mieszkańcom lub najemcom informacje na temat efektywności energetycznej budynku. Pozwala to na porównanie różnych nieruchomości i podejmowanie bardziej świadomych decyzji w oparciu o orientacyjne roczne zapotrzebowanie budynku na energię.
Wpływ na wartość nieruchomości
Budynek o niższych kosztach eksploatacji związanych ze zużyciem energii może być bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców lub najemców. W ten sposób dzięki charakterystyce energetycznej budynków może wzrosnąć wartość nieruchomości.
Zachęta do inwestycji w energię odnawialną
W przypadku budynków o niskiej efektywności energetycznej świadectwo może dostarczyć rekomendacji dotyczących poprawek, które mogą zwiększyć efektywność. To z kolei może zachęcać właścicieli do inwestycji w modernizację i zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii.
Ochrona środowiska
Redukcja zużycia energii przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i wpływu budynków na zmiany klimatu. Świadectwa energetyczne wspierają cele zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Zgodność z przepisami
W Polsce posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Brak wymaganego świadectwa może prowadzić do kar finansowych.
Dostosowanie do norm i standardów
Dzięki charakterystyce energetycznej budynków można dostosować budynki do obowiązujących norm i standardów dotyczących efektywności energetycznej. Wspiera to cele zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Kto zleca sporządzenie świadectwa, a kto je wykonuje?
Zlecenie wykonania certyfikatu energetycznego
Zlecenie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej leży po stronie właścicieli nieruchomości, którzy decydują się na sprzedaż lub wynajem obiektu, a także osób, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do użytkowania mieszkania. W przypadku nowych budynków sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej zleca deweloper.
Chcesz zlecić wykonanie świadectwa profesjonalnej firmie online? W KlasaBudynku wykonamy dla Ciebie świadectwo energetyczne:
- mieszkania (max. 500m2).
- domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego (max. 500m2).
- lokalu użytkowego (max. 300m2).
Zapewniamy atrakcyjne ceny oraz możliwość przygotowania dokumentu online. Każdy dokument jest sporządzony i podpisywany przez certyfikowanych audytorów energetycznych, których nazwiska znajdziesz w oficjalnym Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.
Wykonanie certyfikatu energetycznego
Kto zatem może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej? Do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej uprawniona jest osoba posiadająca wpis w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. W przypadku wykonania tego dokumentu przez osobę bez uprawnień świadectwo będzie nieważne.
Świadectwa przekazane przez specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami muszą być poświadczone podpisem osobistym osoby uprawnionej, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, lub podpisem zaufanym. Na świadectwie energetycznym musi znajdować się również numer, wygenerowany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.
Jak długo świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne?
To, ile jest ważne świadectwo charakterystyki energetycznej budynków, zależy od tego, czy w ciągu 10 lat od wydania świadectwa zostały wykonane prace, które mogły zmienić efektywność energetyczną budynku.
Jeśli w budynku nie nastąpią istotne zmiany, takie jak znaczące prace modernizacyjne, świadectwo energetyczne będzie ważne przez całe 10 lat. Jednak jeśli zostaną wprowadzone zmiany wpływające na jego efektywność energetyczną, właściciel będzie musiał uzyskać nowe świadectwo, nawet przed upływem standardowego okresu ważności.
Zleć świadectwo charakterystyki energetycznej specjalistom z KlasaBudynku!
Zleć wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej profesjonalnej firmie z doświadczeniem na rynku nieruchomości. Zamów certyfikat energetyczny od KlasaBudynku, a my zapewniamy Ci indywidualne podejście i najlepsze rozwiązanie dostosowane do typu wskazanej nieruchomości.
Niezależnie od tego, czy jesteś deweloperem, inwestorem, właścicielem mieszkania, domu jednorodzinnego, czy lokalu użytkowego, nasi eksperci przygotują dla Ciebie szczegółowy paszport energetyczny.
- Wypełnij formularz online, podając niezbędne informacje.
- Dokonaj płatności online.
- Odbierz gotowy dokument dla budynku lub jego części.
Masz pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji na każdym etapie procesu.