Charakterystyka energetyczna budynku jest prawnie wymaganym dokumentem, który przedstawia zużycie energii w danym budynku. Pytaniem, które często się pojawia, brzmi: jak obliczyć charakterystykę energetyczną budynku? Odpowiadam na te pytanie w poniższym artykule i przedstawię metody i kroki, które trzeba podjąć żeby precyzyjnie obliczyć charakterystykę budynku.
Posiadanie charakterystyki energetycznej budynku to nie tylko wymóg prawny, ale też szansa na podjęcie działań w celu ekonomicznego i ekologicznego zużywania energii. Do obliczenia charakterystyki energetycznej wykorzystuje się dane na temat energii zużywanej przez systemy grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne i izolacyjne. Jaka jest metodologia wyznaczania charakterystyki i jakie są kroki w procesie opracowywania świadectw charakterystyki? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Co to jest charakterystyka energetyczna budynku?
Charakterystyka energetyczna budynku – dokument, który ocenia efektywność energetyczną budynku na podstawie informacji na temat zużycia energii. Ocenia się między innymi:
- Stosowane systemy grzewcze, chłodzące i wentylacyjne,
- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
- Izolację termiczną,
Biorąc pod uwagę te dane przystępuje się do wyznaczania rocznego zapotrzebowania budynku na energię.
Znaczenie charakterystyki energetycznej dla budynku
Charakterystyka energetyczna budynku jest obowiązkowym dokumentem, a wymóg jej posiadania regulują stosowne ustawy. Jest też istotna z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia. Z czego wynika przydatność świadectwa charakterystyki energetycznej?
- Pomaga zidentyfikować obszary, w których warto byłoby wprowadzić zmiany, aby zminimalizować zużycie energii,
- Efektywne zarządzanie zużyciem energii wpływa na niższe rachunki za energię, jest też bardziej przyjazne dla środowiska,
- Budynki o niskim zużyciu energii mogą być bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców lub najemców,
- Wysoka efektywność energetyczna może pozytywnie wpłynąć na wartość nieruchomości.
Skala klasyfikacji energetycznej budynków
Budynkom są przyznawane klasy energetyczne w skali od A do G, w zależności od tego jaka jest ich efektywność energetyczna, a co za tym idzie – jakie koszty zużycia energii generują. Poszczególne klasy w skali klasyfikacji energetycznej budynków oznaczają:
A – klasę A otrzymują budynki najbardziej energooszczędne mające najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Takie nieruchomości są zazwyczaj dobrze izolowane, posiadają efektywne systemy grzewcze i chłodzące, korzystają też z odnawialnych źródeł energii,
B – przyznawana energooszczędnym budynkom z nieco wyższym zużyciem niż w przypadku budynków klasy A. Nadal jednak spełniają wysokie standardy efektywności energetycznej,
C – klasa C jest przyznawana budynkom o umiarkowanej efektywności energetycznej,
D – otrzymują budynki zużywające przeciętną ilość energii,
E – przyznawana nieruchomościom, które zużywają dużo energii, a co za tym idzie – koszty eksploatacji są znacznie wyższe,
F – klasą F oznacza się budynki, które odnotowują duże straty ciepła i mają niską efektywność energetyczną,
G – przyznawana nieruchomościom o bardzo niskiej efektywności energetycznej budynków, które generują wysokie opłaty za zużycie energii.
Wskaźniki charakterystyki energetycznej budynku – co mierzą?
Wskaźniki energetyczne budynku są miarami, które wykorzystuje się do oceny energetycznej budynku i obliczania charakterystyki energetycznej budynku. To między innymi ws
- Wskaźnik energii pierwotnej – roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną,
- Wskaźnik energii końcowej – roczne zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania domu, oświetlenia, chłodzenia,
- Wskaźnik energii użytkowej – roczne zapotrzebowanie budynku na energię użytkową.
Metodologia obliczania charakterystyki energetycznej budynku
Metodologia obliczania charakterystyki energetycznej budynku opiera się na parametrach i wskaźnikach, które uwzględniają zużycie energii na ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę użytkową, a także efektywność energetyczną różnych systemów. Proces rozpoczyna się od wydzielenia w budynku przestrzeni ogrzewanych, nieogrzewanych i chłodzonych. Następnym krokiem wyznaczenie wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na:
- nieodnawialną energię pierwotną,
- energię końcową,
- energię użytkową.
W polskich przepisach dotyczących metodologii wyznaczania charakterystyki dopuszczone są dwa sposoby wyznaczania wartości wskaźników: metoda obliczeniowa i metoda faktycznego zużycia. W pierwszej z nich obliczanie zużycia energii przeprowadza się bazując na standardowym zużyciu, a otrzymane wartości interpretuje się w przybliżeniu. Natomiast w drugiej metodzie obliczenie zapotrzebowania odbywa się na podstawie rzeczywistego sposobu użytkowania.
Kroki wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku
Jak wygląda proces wyznaczania charakterystyki energetycznej? Składa się z kilku kroków:
- Zbieranie danych – potrzebne będą techniczne informacje na temat budynku, takie jak powierzchnia użytkowa, czy kształt budynku, a także dane na temat wykorzystywanego systemu ogrzewania, odnawialnych źródeł energii (jeśli występują), czy lokalnych warunków klimatycznych. Czasami potrzebny będzie też projekt architektoniczno-budowlany.
- Przeprowadzenie modelowania termicznego za pomocą specjalistycznych programów.
- Obliczenie zapotrzebowania na ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie, czy sprzęt RTV-AGD.
- Określenie wskaźników zużycia energii.
- Sporządzenie certyfikatu energetycznego z uwzględnieniem wykorzystanych wskaźników energetycznych, obliczeń zużycia energii na poszczególne cele i ewentualnych rekomendacji dotyczących poprawy efektywności.
Procedury obliczeniowe – jakie narzędzia są potrzebne?
Wykonanie obliczeń niezbędnych do sporządzenia świadectwa energetycznego jest skomplikowane i wymaga zastosowania różnych narzędzi i programów.
To między innymi programy do modelowania termicznego. Wykorzystuje się je do przeprowadzanie symulacji energetycznej budynków. To na przykład TRNSYS lub EnergyPlus.
Osoby zajmujące się sporządzaniem certyfikatów energetycznych korzystają też ze specjalistycznych narzędzi do analizy wskaźników energetycznych, np. PHPP lub eQuest.
Niezbędny jest też dostęp do baz danych na temat właściwości materiałów budowlanych i współczynników przewodzenia cieplnego.
Zapotrzebowanie budynku na ciepło i energię
Zapotrzebowanie budynku na ciepło i energię to kluczowe elementy podczas obliczania charakterystyki energetycznej budynku. Obejmuje energię potrzebną do ogrzewania domu, chłodzenia, wentylacji i oświetlenia budynku Podczas tworzenia tego dokumentu przeprowadza się analizę i ocenę przy uwzględnieniu następujących czynników:
- Ilość energii potrzebna do ogrzewania budynku oraz określenie efektywności izolacji termicznej i wydajności systemu grzewczego,
- ilości energii potrzebnej do schładzania budynku
- ilość energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- ilość emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii przez budynek.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku
Świadectwo energetyczne dostarcza informacji na temat efektywności energetycznej danego budynku. Właściciele nieruchomości, którzy chcą je sprzedać lub wynająć mają prawny obowiązek posiadania takiej charakterystyki.
By uzyskać ten dokument należy skorzystać z usług firm z tej dziedziny, takich jak na przykład KlasaBudynku. Zajmujemy się wykonywaniem świadectw charakterystyki energetycznej online i wystawiamy w 100% zgodne z obowiązującymi przepisami prawa certyfikaty.
Jak sporządzić świadectwo energetyczne budynku?
Sporządzenie świadectwa energetycznego to skomplikowany proces, który mogą wykonać tylko uprawnione do tego osoby. W tym celu należy zgłosić się do firm, które oferują usługi sporządzania świadectw, takie jak na przykład KlasaBudynku.
Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku z KlasaBudynku
Zajmujemy się sporządzaniem świadectw charakterystyki dla budynków mieszkalnych – domów lub części domów, lokalów mieszkalnych i użytkowych. Korzystając z naszych usług masz gwarancję sporządzenia legalnego i zgodnego z obowiązującymi przepisami certyfikatu energetycznego budynku.
Nasz zespół posiada niezbędne uprawnienia potwierdzone wpisem w rejestrze charakterystyki energetycznej. Sporządzenie świadectwa charakterystyki z KlasaBudynku trwa nawet 24 godziny, a gotowy dokument poświadczony elektronicznym podpisem kwalifikowanym. przekazujemy online.
Ważność charakterystyki energetycznej budynku
Certyfikat energetyczny jest ważny 10 lat od momentu jego wystawienia. Jeśli w trakcie tego okresu w budynku zostaną przeprowadzone prace, które zmienią jego charakterystykę energetyczną, to świadectwo straci ważność przed upływem 10 lat.
Przydatność świadectwa charakterystyki energetycznej
Certyfikaty energetyczne budynków dostarczają cennych informacji na temat efektywności energetycznej i zużycia energii. Dzięki nim można:
- Dokonać ulepszeń i modernizacji. W świadectwie wskazane są obszary, w których można dokonać ulepszenia które zwiększą efektywność energetyczną nieruchomości.
- Potencjalni nabywcy lub najemcy mogą podjąć bardziej świadomą decyzję o wynajmie lub kupnie nieruchomości, bo dzięki świadectwu mają wiedzę na tematach średnich kosztów zużycia energii. Również inwestorzy chętniej przeznaczają nakłady finansowe na obiekty o wyższej efektywności energetycznej.
- Wysoka efektywność energetyczna zawarta w charakterystyce może zwiększyć wartość rynkową nieruchomości.
- Posiadając charakterystykę energetyczną można ubiegać się o dotacje i dofinansowanie na modernizacje energetyczne.
Przeprowadzanie audytu energetycznego budynku
Warto zauważyć, że audyt energetyczny budynku nie jest tym samym, co charakterystyka. Audyt to głęboka analiza efektywności energetycznej przedstawiona w formie wielostronicowego dokumentu.
Natomiast świadectwo charakterystyki energetycznej jest wynikiem audytu, ale skupia się na dostarczeniu odbiorcy konkretnych informacji na temat klasy energetycznej budynku.
Ograniczenia i wyjątki w obliczaniu charakterystyki energetycznej budynku
Obliczanie charakterystyki energetycznej zawiera kilka wyjątków i ograniczeń. Warto wiedzieć, że posiadanie świadectwa nie zawsze jest wymagane.
Kiedy świadectwo energetyczne nie jest potrzebne?
W niektórych sytuacjach nie trzeba posiadać certyfikatu energetycznego budynku. Zwolnieni z obowiązku są właściciele nieruchomości, którzy wykorzystują je do własnych potrzeb, tzn. sami w nich mieszkają. Obowiązek posiadania świadectwa nie dotyczy też budynków, które:
- są używane przez mniej niż 4 miesiące w roku,
- mają powierzchnię nie większą niż 50 m2,
- są zabytkami lub miejscami kultu religijnego.
Wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej budynku przez KlasaBudynku
Uzyskaj świadectwo charakterystyki energetycznej od KlasaBudynku! Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?
- Proces sporządzenia świadectwa jest prosty i szybki – otrzymujesz gotowy certyfikat nawet po 24 godzinach,
- Zamawiasz i odbierasz świadectwo bez wychodzenia z domu – wszystkie niezbędne formalności załatwiamy online,
- Otrzymane świadectwo jest w 100% legalne i zgodne z obowiązującymi przepisami, sporządzone przez wykwalifikowanych specjalistów widniejących w rejestrze charakterystyki energetycznej.
- Podchodzimy indywidualnie do każdego klienta i specyfiki jego nieruchomości.
Zamów charakterystykę energetyczną od KlasaBudynku i otrzymaj świadectwo w formie online bez wychodzenia z domu!