Jakie budynki nie wymagają charakterystyki energetycznej?

Czy wiesz, że nie każdy budynek musi posiadać świadectwo energetyczne? Dowiesz się jakie budynki nie wymagają charakterystyki energetycznej.
Inżynier w kasku

Spis treści

Czy wiesz, że nie każdy budynek musi posiadać świadectwo energetyczne? Dowiesz się jakie budynki nie wymagają charakterystyki energetycznej.

Sprzedaż nieruchomości, wynajem mieszkania, czy oddanie nowego obiektu do użytku – treść ustawy o charakterystyce energetycznej budynków jasno określa sytuacje, w których trzeba sporządzić świadectwo energetyczne. Jednak niektóre z budynków są zwolnione z tego obowiązku.

Kiedy świadectwo energetyczne dla starego budynku?

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe przy sprzedaży, wynajmie lub dzierżawie budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej większej niż 50 m². Dotyczy to zarówno nowych, jak i starszych budynków.

Konieczność uzyskania świadectwa powstaje w momencie planowanej transakcji: sprzedaży, wynajmu, dzierżawy. W takiej sytuacji uzyskanie świadectwa energetycznego może być nieco bardziej skomplikowane, ale wciąż możliwe i przede wszystkim obowiązkowe.

Certyfikator energetyczny będzie musiał wykonać dodatkowe badania i pomiary na przykład izolacji, czy instalacji grzewczej. Konieczna może być też wizja lokalna.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Braki w dokumentacji mogą być uzupełnione również poprzez wywiad z właścicielem. W takiej sytuacji zostanie on poproszony o podanie informacji na temat historii budynku, przeprowadzonych modernizacji, czy rodzaju używanej instalacji cieplnej, jeśli tylko je posiada.

Audytor może też spróbować uzyskać informacje, konsultując się z lokalnymi instytucjami. Może to być urząd gminy czy archiwum, aby uzyskać dostęp do dokumentów budowlanych lub innych informacji dotyczących budynku.

Jeśli to nie rozwiąże problemu z brakiem dokumentacji, specjalista może dokonać eksperckiej oceny stanu technicznego budynku, uwzględniając cechy konstrukcyjne, a także materiały używane przy budowie.

Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego?

Nie każdy ma obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Istnieje kilka wyjątków.

  • Zwolnieni są właściciele domów jednorodzinnych, części budynku lub lokalu mieszkalnego, z których właściciele korzystają na własny użytek, tj. w których osobiście mieszkają.
  • Świadectwa energetycznego nie muszą mieć również właściciele budynków gospodarczych niewyposażonych w instalacje grzewcze, chłodzące i bez dostępu do ciepłej wody użytkowej.

Mimo to warto sporządzić ten dokument, by określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię. Charakterystyka energetyczna budynku może wpłynąć na zwiększanie świadomości społecznej na temat oszczędności energii i skłonić właścicieli nieruchomości do przeprowadzania prac termomodernizacyjnych. Koszt takich inwestycji może się szybko zwrócić w postaci mniejszych opłat za energię.

Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego?

Dla jakich budynków świadectwo energetyczne nie jest wymagane?

Niektóre budynki są zwolnione z obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. To na przykład:

  • obiekty będące miejscem działalności religijnej i kultu,
  • budynki podlegające ochronie i opiece nad zabytkami konserwatora zabytków,
  • budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej, która nie przekracza 50m2.

Obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej nie dotyczy też właścicieli gospodarstw rolnych o wskaźniku EP, określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, nieprzekraczającym 50 kWh/m2/rok. Nie dotyczy także właścicieli budynków gospodarczych niewyposażonych w instalacje zużywające energię.

do jakich budynków świadectwo energetyczne nie jest wymagane

Kto wystawia świadectwo charakterystyki energetycznej?

Nie każdy może wystawić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Legalnie mogą je wykonywać tylko te osoby, które posiadają wpis do wykazu osób uprawnionych do sporządzania charakterystyki energetycznej.

Każdy może sprawdzić, czy dany specjalista oferujący usługi sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej figuruje w wyżej wspomnianym rejestrze. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Rozwoju i Technologii i odszukać rejestr lub kliknąć tutaj.

Żeby zostać wpisanym do wykazu, trzeba posiadać specjalne uprawnienia budowlane lub ukończyć studia wyższe, których program obejmował tematy świadectw charakterystyki energetycznej, audytów energetycznych, energooszczędnego budownictwa, a także odnawialnych źródeł energii.

Przed zleceniem wykonania dokumentu warto zweryfikować, czy dana osoba posiada stosowne uprawnienia, by mieć pewność, że otrzymane świadectwo charakterystyki energetycznej będzie ważne.

Należy skontaktować się z certyfikowanym specjalistą lub firmą taką jak na przykład KlasaBudynku, która przeprowadzi odpowiednie badania i analizy dotyczące efektywności energetycznej budynku, a następnie sporządzi pełnoprawny dokument.

Czy potrzebna jest wizja lokalna?

Wizja lokalna umożliwia uzyskanie dokładnych danych do obliczenia wskaźników zużycia energii w danym budynku. W trakcie wizji lokalnej audytor może uzyskać informacje o szczegółach dotyczących izolacji termicznej, rodzaju używanych okien, systemu grzewczego, oraz innych elementów mających wpływ na zużycie energii.

Jednak przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej budynków nie ma obowiązku przeprowadzania wizji lokalnej, dlatego audytorzy z KlasaBudynku zazwyczaj nie dokonują oględzin lokalu. Wystarczy dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty drogą elektroniczną. Wizję lokalną przeprowadza się tylko w szczególnych przypadkach, jeśli wystąpi taka potrzeba.

Certyfikat energetyczny

Co dokładnie zawiera ustawa nakazująca wykonanie świadectwa energetycznego?

To właśnie w ustawie szczegółowo przedstawiono, dla których budynków nie jest wymagana charakterystyka energetyczna. Co jeszcze znajduje się w tym akcie prawnym?

Z treści Ustawy dowiadujemy się również kto i w jakich sytuacjach ma obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Dokument ten musi posiadać właściciel lub zarządca budynku, inwestor, czy osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo.

Dotyczy to sytuacji, w której chce sprzedać lub wynająć nieruchomość – świadectwo energetyczne budynku należy przedstawić nabywcy lub najemcy w momencie zawierania umowy.

Ustawa reguluje też formę przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Do 28 kwietnia 2023 dopuszczalna była tylko wersja papierowa, jednak po nowelizacji ustawy uznawana jest też wersja elektroniczna tego dokumentu.

Ważne, żeby świadectwo energetyczne w wersji cyfrowej było poświadczone elektronicznym podpisem kwalifikowanym osoby sporządzającej i posiadało numer wygenerowany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Co jeszcze zawiera Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków?

  • Zasady sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej,
  • Zasady przeprowadzania kontroli systemu ogrzewania i klimatyzacji,
  • Informacje na temat centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków,
  • Informacje o tym, jak długo od momentu sporządzanie ważna jest charakterystyka energetyczna,
  • Informacje na temat krajowego planu działania w celu zwiększenia liczby budynków, które mają niskie zużycie energii.

Wykonanie strony: rodin.pl

Spis treści

O autorze

Alicja

Alicja

Copywriterka specjalizująca się w tworzeniu treści związanych z charakterystyką energetyczną budynków. Tematyka efektywności energetycznej jest mi szczególnie bliska i z przyjemnością dzielę się wiedzą w tym zakresie.
Zapraszam na moje social media:

Zamów świadectwo charakterystyki energetycznej

Zamów oficjalne świadectwo charakterystyki energetycznej od KlasaBudynku.pl i otrzymaj certyfikat w mniej niż 48h 

Otrzymaj świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości bez wychodzenia z domu.

100% online, bezpiecznie i wygodnie. Oficjalny certyfikat zostanie wysłany do Ciebie w ciągu 48 godzin po wypełnieniu formularza.