Paszport energetyczny budynku to oficjalny dokument, który w ciagu ostatnich lat nabrał dużego znaczenia w kontekście efektywności energetycznej nieruchomości, zwiększenia świadomości społecznej i zrównoważonego rozwoju budownictwa. Świadectwa charakterystyki energetycznej określają wielkość zapotrzebowania na energię danej nieruchomości, a także cenne dla właścicieli budynków zalecenia o możliwych sposobach usprawnień zwiększających wydajność.
Paszport energetyczny – co to jest i dlaczego jest on istotny?
Paszport energetyczny, świadectwo charakterystyki energetycznej budynków i certyfikat energetyczny. Te trzy nazwy stosowane są zamiennie do opisania dokumentu, który zawiera informacje o zapotrzebowaniu na energię użytkową danej nieruchomości lub jej części.
Paszport energetyczny jest doskonałym źródłem informacji o rocznym zużyciu energii pierwotnej na ogrzewanie budynku, chłodzenie, wentylację, przygotowanie ciepłej wody do użytku itp. Przedłożenie tego dokumentu jest obligatoryjne w przypadku sprzedaży, dzierżawy lub wynajmu mieszkania, domu lub lokalu użytkowego (komercyjnego).
Ważna informacja!Pamiętaj, że paszport energetyczny budynku nie jest dokumentem bez daty ważności. Certyfikat wymaga odnawiania i aktualizacji po upływie 10 lat lub w przypadku znaczącej przebudowy (modernizacji) mającej wpływ na zmianę zużycia energii w budynku.
Dlaczego posiadanie paszportu energetycznego jest ważne?
W wielu krajach UE, w tym także w Polsce, posiadanie aktualnego paszportu energetycznego jest obowiązkowe przy takich transakcjach, jak sprzedaż, wynajem nieruchomości i przekazanie po zakończeniu budowy obiektu budowlanego. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków bardzo często jest także wymagane przy składaniu wniosku o różnego rodzaju dotacje i dofinansowania np. na termomodernizację budynku lub jego części.
Jednak sporządzanie certyfikatu energetycznego sięga o wiele głębiej i nie ma na celu jedynie wypełnienia obowiązków prawnych przez obywateli. Paszport energetyczny to także, a może i przede wszystkim:
- Zmaksymalizowanie efektywności energetycznej – paszport energetyczny dostarcza informacji na temat zużycia energii w budynku, co pozwala na identyfikację obszarów wymagających poprawy i wdrożenie działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej.
- Redukcja kosztów – dzięki optymalizacji zużycia energii właściciel może znacząco zmniejszyć wydatki eksploatacyjne. Wielokrotnie właściciele nieruchomości przekonali się również o tym, że posiadanie paszportu energetycznego zwiększa wartość nieruchomości na rynku, co jest szczególnie ważne przy sprzedaży mieszkania..
- Zrównoważony rozwój i ekologiczna ochrona – oprócz informacji o rocznym zapotrzebowaniu na energię w danej nieruchomości warto zwrócić również uwagę na wskazówki przygotowane przez eksperta. Paszport energetyczny rekomenduje stosowanie rozwiązań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych i wskazuje włascicielom możliwe działania przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego.
- Zwiększona świadomość społeczna – paszport energetyczny to źródło cennych informacji i doskonały sposób na pogłębienie wiedzy właścicieli nieruchomości, nowych nabywców lub najemców i użytkowników budynków na temat zużycia energii i możliwych sposobów redukcji.
Paszport energetyczny w 2024
W 2024 roku świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem obligatoryjnym dla wiekszości budynków mieszkalnych i użytkowych na terenie Polski. Charakterystykę energetyczną budynku muszą wykonać wszyscy właściciele nieruchomości, którzy decydują się na jej sprzedaż, dzierżawę lub wynajem. Przestrzeganie nowych regulacji prawnych pozwala uniknąć wysokich kar finansowych i jednocześnie zwiększa świadomość właścicieli nieruchomości.
Świadectwo energetyczne – czego dotyczy?
Świadectwo energetyczne to skrupulatnie sporządzony dokument, w którym znajdziemy różne wskaźniki określające efektywność energetyczną konkretnego budynku lub jego części.
Właściciel nieruchomości znajdzie w dokumencie między innymi następujące informacje:
- Wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną – Skrót EP, jest to zapotrzebowanie roczne na nieodnawialną energię pierwotną w przeliczeniu na jeden m2. Z tego wskaźnika możemy odczytać, ile energii potrzeba do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z ogrzewaniem i wentylacją budynku lub jego cześci, podgrzania wody użytkowej itp.
- Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową – Skrót EK, jest to informacja o zużyciu energii końcowej w skali roku. Jest to energia, którą uzytkownicy nieruchomości rzeczywiście wykorzystują (np. prąd).
- Udział energii ze źródeł odnawialnych (Uoze) – Skrót Uoze, dane przekazane w procentach informują właściciela obiektu budowlanego o udziale energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.
- Wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową – skrót EU, są to dane określające ilość energii niezbędnej do zagwarantowania komfortu cieplnego. Informacje te uwzględniają zużycie energii na ogrzewanie pomieszczeń, ich chłodzenie itp.
- Emisja dwutlenku węgla (CO2) – wskaźnik ten informuje właścicieli nieruchomości o wpływie budynku na ekosferę.
Klasa energetyczna budynku
Klasę energetyczną budynku możemy zdefiniować jako miarę efektywności energetycznej danego obiektu budowlanego. Miara ta wskazuje roczne zużycie energii pierwotnej w stosunku do powierzchni użytkowej nieruchomości lub jej części.
Klasy energetyczne budynków powstają na podstawie eksperckiej analizy parametrów technicznych oraz szczegółowych obliczeń. To niezwykle ważny wskaźnik, który pełni funkcję informacyjną nie tylko dla właścicela nieruchomości, lecz również dla potencjalnych nabywców lub najemców obiektu.
Skala klas energetycznych
Klasy energetyczne obiektów budowlanych przedstawia się za pomocą ogólnie przyjętych znaków (liter) od A do G, gdzie pierwszy (klasa A+) wskazuje na budynek dodatnio energetyczny, który wytwarza więcej energii niż zużywa, a ostatni (klasa G) określa budynek o niekorzystnej charakterystyce energetycznej.
Kiedy nie trzeba świadectwa energetycznego?
Istnieje kilka sytuacji, w których certyfikat energetyczny obiektu budowlanego nie jest obligatoryjny. Zwolnienie z tego obowiązku obejmuje między innymi:
- lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 50 m²,
- obiekty budowlane mające charakter sakralny (np. kościoły, klasztory, kaplice),
- obiekty budowlane wpisane do oficjalnego rejestru zabytków,
- budynki gospodarcze zlokalizowane na terenach rolnych.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?
Ceny świadectw charakterystyki energetycznej dla domu, lokalu mieszkalnego lub komercyjnego są bardzo zróżnicowane, dlatego warto wybrać firmę, taką jak KlasaBudynku, która profesjonalizm łączy z konkurencyjną ofertą na rynku.
Zobacz szczegółowy cennik naszych usług:
Powyższe ceny obejmują kompletną uslugę, a więc cały proces przygotowania i wydania oficjalnego dokumentu przez doświadczonego audytora uprawnionego do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Nazwiska naszych ekspertów znajdziesz w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej, co potwiedza profesjonalizm i wiarygodnośc proponowanych przez nas usług.
Stając naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom włascicieli nieruchomości, przygotowaliśmy konkurencyjny cennik dla róznych typów nieruchomości.
Szczegóły oferty oraz formularz zamówienia znajdziesz tutaj.
W jakiej formie można przekazać świadectwo?
Podczas sprzedaży lub wynajmu nieruchomości przygotowany dokument może być przekazany zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Należy pamiętać, że fakt przekazania świadectwa nowemu właścicielowi nieruchomości, musi zostać zanotowany w akcie notarialnym umowy sprzedaży.
Pamiętaj, że ani najemca ani nowy właściciel nieruchomości nie mogą dobrowolnie zrzec się prawa do otrzymania certyfikatu energetycznego budynku lub jego części. Jest to obowiązkowy dokument przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości.
Co grozi za brak dokumentu?
Brak świadectwa charakterystyki energetycznej lub przekazanie dokumentu, który stracił ważność, może skutkować nałożeniem grzywny przez właściwe służby. Właściciele budynku, którzy podczas transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu nie są w posiadaniu aktualnego paszportu energetycznego, moga zostać obarczeni grzywną w wysokości nawet do 5 tysięcy zlotych.
Co ważne, kary finansowe mogą obejmować nie tylko właścicieli budynków, lecz również audytorów, którzy błędnie sporzadzili dokument dla danej nieruchomości. Aby uniknąc konsekwencji prawnych i finansowych warto wybierać profesjonalne firmy z nienaganną opinią na rynku.
Pamiętaj!Brak paszportu energetycznego budynku może prowadzić do nałożenia grzywny do 5 000 zł, a w przypadku budynków użyteczności publicznej nawet do 20 000 zł. Kary mogą być nałożone przez notariuszy, policję, sądy oraz inne organy kontrolne. Właściciele nieruchomości powinni zatem zadbać o posiadanie ważnego świadectwa energetycznego, aby uniknąć sankcji finansowych.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kto może wykonać?
Paszport energetyczny może być sporządzony wyłącznie przez certyfikowanych audytorów energetycznych widniejących w rejestrze charakterystyki energetycznej budynków lub osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane. Takich wykwalifikowanych specjalistów znajdziesz między innymi w KlasaBudynku.pl. Nasi eksperci sprawnie i bezproblemowo przeprowadzą Cię przez krótki proces złożenia formularza i uzyskania dokumentu.
Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla wszystkich budynków?
Obowiązek zamówienia paszportu energetycznego budynku lub jego części dotyczy określonych sytuacji regulowanych przepisami prawa. Mowa tu o:
- budynkach na sprzedaż,
- nowych budynkach przeznaczonych do użytkowania,
- nieruchomościach przeznaczonych na wynajem (dotyczy zarówno najmu długoterminowego, jak i umowy krótkoterminowej),
- budynkach po remonatch i modernizacji (np. ocieplaniu budynku, wymianie okien, zmianie systemu grzewczego).
Czy paszport energetyczny budynku jest ważny przez cały czas?
Paszport energetyczny nie jest dokomentem bez terminu ważności. Z założenia certyfikat energetyczny jest ważny przez 10 lat od daty widniejącej na dokumencie.
Jednak należy pamiętać, że w przypadku przeprowadzenia w budynku lub jego części prac remontowych mających wpływ na charakterystykę energetyczną, certyfikat automatycznie traci swoją ważność. W przypadku modernizacji niezbędne jest przygotowanie nowego dokumentu, który będzie wiarygodnym odzwierciedleniem aktualnych warunków energetycznych budynku.
Pomoc w charakterystyce energetycznej budynków od KlasaBudynku
Szukasz profesjonalnego wsparcia w zakresie otrzymania świadectwa energetycznego dla swojej nieruchomości? W KlasaBudynku przeprowadzimy Cię przez cały proces, bez konieczności umawiania osobistych spotkań w siedzibie firmy. Nasi eksperci są również gotowi udzielić Ci profesjonalnego wsparcia i informacji w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Jak skorzystać z oferty KlasaBudynku?
Przygotowaliśmy kompleksową ofertę dla rożnych typów nieruchomości. Wystarczy wybrać interesującą Cie usługę, wypełnić formularz i dokonać płatności. Jesteśmy gotowi sporządzić oficjalny dokument już w ciągu 24 godzin!