Z poniższej treści dowiesz się, co to jest świadectwo energetyczne mieszkania, domu i lokalu, dlaczego dokument ten jest potrzebny przy wynajmie nieruchomości oraz gdzie szukać doświadczonych audytorów zarejestrowanych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – czym jest?
Pod nazwą świadectwo charakterystyki energetycznej kryje się starannie sporządzony dokument, w którym znajdziemy kompleksowe informacje o zapotrzebowaniu na energię konieczną do użytkowania całego budynku lub jego części. Właściciele nieruchomości mogą spotkać się z różnym nazewnictwem omawianego dokumentu: świadectwo charakterystyki energetycznej, paszport energetyczny czy też certyfikat energetyczny. Każda z tych nazw może być stosowana zamiennie.
W świadectwie energetycznym znajdziesz kluczowe informacje na temat zużycia energii na różne cele, w tym do ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji budynku i jego oświetlenia oraz klimatyzacji.
W kontekście ustawy o charakterystyce energetycznej najistotniejszą kwestią jest wiarygodność danych znajdujących się na dokumencie. Dokonanie szczegółowej analizy charakterystyki technicznej budynku i rzetelne przygotowanie certyfikatu, to zadania uprawnionego audytora energetycznego. Dlatego przy wyborze firmy świadczącej usługi sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, szczególną uwagę zwróć na to, kto wystawia dokument.
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?
Świadectwo energetyczne mieszkania, domu lub lokalu jest wymagane w konkretnych sytuacjach. Obowiązek ten dotyczy oddawania nowego budynku do użytkowania, sprzedaży nieruchomości i wynajmu. Zobacz, co powinieneś wiedzieć, jako właściciel obiektu lub jego potencjalny najemca:
- 28 kwietnia 2023 – od tego dnia każdy właściciel nieruchomości decydujący się na wynajem swojej własności zobowiązany jest do przedłożenia najemcom aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości.
- Właściciele mieszkań lub domów na wynajem bardzo często nie wiedzą, że są w obowiązku posiadania świadectwa energetycznego, szczególnie jeśli oferują wynajem na krótki okres. Warto zatem pamiętać, że charakterystyce energetycznej budynków podlega jednakowo nieruchomość wynajmowana długoterminowo, jak i krótkoterminowo.
- Właściciel lub zarządca mieszkania, domu lub lokalu użytkowego zobowiązany jest przekazać nowym najemcom kopię certyfikatu energetycznego przed podpisaniem umowy.
- Najemca nie może zrzec się prawa do otrzymania od właściciela świadectwa energetycznego.
- Ogłoszenie dotyczące wynajmu budynku lub jego części powinno uwzględniać wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię, a więc informacje o rocznym zapotrzebowaniu obiektu na energię użytkową, końcową, nieodnawialną energię pierwotną, czy też jednostkową wielkość emisji dwutlenku węgla (CO2).
Kto jest odpowiedzialny za świadectwo charakterystyki energetycznej?
Pełna odpowiedzialność za zlecenie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla nieruchomości oraz przekazywanie dokumentów najemcom to zadania, które leżą po stronie właścicieli budynków lub zarządców (w przypadku obiektów wielorodzinnych lub komercyjnych).
Jak uzyskać świadectwo energetyczne?
Jeszcze do niedawna uzyskanie świadectwa energetycznego wiązało się z koniecznością załatwiania szeregu formalności, papierologią oraz poświęceniem dużej ilości czasu na umówienie spotkania, dojazd do siedziby firmy oraz osobiste odebranie gotowego dokumentu. Możliwość załatwienia wszystkich tych spraw online to ogromne ułatwienie dla właścicieli nieruchomości i zarządców.
Aby zlecić przygotowanie i odebrać dokument podpisany przez certyfikowanego audytora w KlasaBudynku, wystarczy przejść przez zaledwie kilka prostych etapów:
Świadectwa charakterystyki energetycznej – co nam daje?
Czy świadectwo energetyczne przy wynajmie jest jedynie spełnieniem wymogów prawnych i sposobem na uniknięcie kar finansowych? A może za tym dokumentem kryje się o wiele głębsza idea?
Wiesz już, że paszport energetyczny wymagany jest przy transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości lub podpisywaniu umowy najmu. Jednak sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej ma o wiele więcej celów aniżeli tylko przestrzeganie litery prawa. To także cenne informacje, które pomagają zidentyfikować źle funkcjonujące obszary i wskazują odbiorcom sposoby na wprowadzenie oszczędności energii. Wdrożenie zmian z pewnością już w niedalekiej przyszłości przełoży się na mniejsze rachunki i wpływ na funkcjonowanie środowiska. To również świetny sposób na zwiększenie atrakcyjności mieszkania lub domu na rynku nieruchomości.
Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej?
Istnieją ściśle określone sytuacje, w których nie wymaga się sporządzania świadectw energetycznych. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości, które są wykorzystywane na własne potrzeby i cele oraz małych budynków wolnostojących poniżej 50 m², w których występuje minimalne lub zerowe zapotrzebowanie na energię. Możemy tu również wymienić budowle zabytkowe, sakralne (np. kościoły), a także budynki gospodarcze i altanki letniskowe.
Kto wydaje świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne może być sporządzone i wydane wyłącznie przez certyfikowanego audytora energetycznego. Jest to specjalista, który posiada uprawnienia uzyskane na podstawie właściwego szkolenia i państwowego egzaminu końcowego.
Korzyści z posiadania świadectwa energetycznego
Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest ważne pod wieloma względami. Pozwala określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię budynku lub jego części oraz może zapoczątkować decyzję o zmianach i modernizacji nieruchomości. W przypadku wynajmu bez wątpienia mamy do czynienia z korzyściami zarówno dla właścicieli, jak i nowych najemców.
- Podwyższenie wartości nieruchomości.
- Oszczędność energii i obniżenie kosztów.
- Możliwość skorzystania z dotacji i dofinansowań.
- Wpływ na ochronę środowiska.
- Zwiększony komfort użytkowania budynku lub jego części.
- Spełnienie obowiązujących przepisów.
W ostatniej dekadzie znacznie wzrosła świadomość społeczna w temacie zrównoważonego rozwoju, dbałości o ekosystem i ekologicznych działań. Młodsze pokolenia wchodzące w rynek nieruchomości stawiają na ekologiczne rozwiązania. Wybierają budynki mieszkalne, które dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym, przyczyniają się do ochrony środowiska.
Pamiętajmy również, że zmniejszenie zużycia energii równa się niższe rachunki i zwiększona satysfakcja z użytkowania. Mieszkanie lub dom o lepszej efektywności energetycznej to nieruchomość, która zwiększa nasz komfort i dobre samopoczucie. Zainwestowanie w innowacyjne systemy grzewcze czy chłodzące wewnątrz pomieszczeń to wygoda i radość z użytkowania. I wszystko to w harmonii ze środowiskiem.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – jak długo jest ważne?
Ważność świadectwa energetycznego przewidziana jest na 10 lat, od momentu sporządzenia dokumentu, jednak nie jest to regułą. Jeśli w budynku lub jego części właściciel przeprowadzi prace remontowe czy modernizacyjne, które zmienią efektywność energetyczną obiektu, wówczas z oczywistych względów certyfikat traci swoją ważność. Do takich działań modernizacyjnych należą przede wszystkim: wymiana okien, renowacja systemu grzewczego, zainstalowanie w obiekcie odnawialnych źródeł energii czy też oświetlenie budynku.
Świadectwo energetyczne – wynajem – z KlasaBudynku
KlasaBudynku to doświadczona na rynku firma świadcząca usługi sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla właścicieli nieruchomości. Dzięki wygodnej formie składania formularza online możesz do minimum ograniczyć czas przeznaczony na załatwienie dokumentu. Bez wychodzenia z domu, w dowolnym miejscu i bez konieczności telefonicznego umawiania się na zlecenie i odbiór paszportu energetycznego.
Nasi certyfikowani audytorzy na podstawie wnikliwej analizy danych przygotują dla Ciebie dokument, który będzie odzwierciedleniem stanu faktycznego nieruchomości. Rzetelnie sporządzony certyfikat energetyczny to ważny dokument w rękach każdego właściciela nieruchomości, który decyduje się na jej wynajem.