Poznaj ustawę o charakterystyce energetycznej budynków

Wszelkie akty prawne mają to do siebie, że bywają trochę niezrozumiałe. Właśnie dlatego spróbujemy dzisiaj rozjaśnić trochę temat Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
budynek mieszkalny w mieście

Spis treści

Co to za dokument? Określa ona wymogi dotyczące obowiązku posiadania i sposobie sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej. Jej celem jest promowanie zrównoważonego budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Po co powstała i w jakim celu stosuje się jej zapisy? Szczegóły poniżej!

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków

Jak już wiesz ze wstępu, jest to podstawa prawna regulująca kwestie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Pełna nazwa to: Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014 r. Obowiązujące są również przepisy znowelizowanej Ustawy z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Ustawy – Prawo budowlane.

Jakie kwestie obejmuje ustawa?

  • zasad oceny charakterystyki energetycznej budynku,
  • obowiązek posiadania wymaganego świadectwa charakterystyki energetycznej,
  • kwalifikacje i obowiązki doradców energetycznych,
  • wymogi dotyczące efektywności energetycznej dla nowo budowanych oraz istniejących budynków.

Prawo to jest implementacją dyrektywy Unii Europejskiej 2002/91/WE w sprawie efektywności energetycznej budynków.

ustawa o charakterystyce energetycznej budynków

Zasady i obowiązki wynikające z Ustawy o charakterystyce energetycznej

Trochę teorii za nami, ale co w takim razie z praktyką? Co jest niezbędne, a co można odłożyć na bok w temacie charakterystyki energetycznej budynku? Najważniejsze informacje zebraliśmy poniżej

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe w przypadku każdego budynku, czy lokalu mieszkalnego. To jedna z podstawowych kwestii uregulowanych Ustawą.

Taki wymóg, wynikający z przepisów w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, ma na celu zwiększenie liczby budynków i lokali, które będą energooszczędne.

W przypadku różnych budynków świadectwo charakterystyki energetycznej pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zużycia energii, informuje o możliwościach poprawny efektywności energetycznej oraz pozwala na realizację wynikających z przepisów prawa obowiązków posiadania takiego dokumentu.

Jak to wygląda w praktyce?

Sporządzenie świadectwa energetycznego jest poprzedzone zbieraniem informacji o budynku lub lokalu takich jak parametry techniczne, zdolności systemu klimatyzacji, energia zużywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Kolejny etap to przyznanie klasy energetycznej w skali od A (dla budynków najbardziej efektywnych energetycznie do G, dla budynków najgorzej efektywnych.

Termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej wynosi 10 lat. Po upływie tego terminu właściciel budynku jest zobowiązany do odnowienia świadectwa charakterystyki energetycznej.

WAŻNE! Świadectwo charakterystyki energetycznej może stracić ważność przed upłynięciem 10 lat. Dotyczy to sytuacji, w których w budynku zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne, które zmienią jego efektywność energetyczną.

Wszystkie wspomniane powyżej kwestie są szczegółowo i precyzyjnie opisane w ustawie. Masz wątpliwości? Do przygotowania świadectwa skorzystaj z usług wyspecjalizowanej firmy, wtedy będziesz mieć gwarancje, że dokument jest zgodny z przypisami.

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej – niezbędne dokumenty

Jeśli chcesz uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, będziesz musiał przygotować kilka niezbędnych dokumentów. Należą do nich przede wszystkim:

  • Kopia projektu budowlanego, który zawiera informacje dotyczące izolacji termicznej, systemu grzewczego, wentylacji, instalacji oświetleniowej.
  • Dokumentacja techniczna budynku, informacje na temat zastosowanych materiałów budowlanych, parametrów technicznych instalacji, a także ewentualnych modernizacji czy zmian w budynku.
  • Dokumentacja dotycząca systemu ogrzewania, źródła ciepła, rodzaju i parametrów grzejników, rur, pomp ciepła.
  • Dokumentacja dotycząca systemu wentylacji, rodzaju i parametrów wentylatorów, wymiarów przewodów wentylacyjnych.
  • Dokumentacja dotycząca systemu chłodzenia (jeśli budynek jest wyposażony w taki system).
  • Informacje na temat rodzaju i parametrów oświetlenia w budynku.
  • Dane dotyczące przedstawiające, jaki jest udział odnawialnych źródeł energii w budynku.

Kto może wystawiać świadectwa charakterystyki energetycznej?

Osoby uprawnione do sporządzania świadectw energetycznych są wpisane do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Rejestr ten jest prowadzony przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Warunki, jakie muszą spełnić osoby przygotowujące taki dokument są określone w art. 17 ustawy, której dotyczy ten artykuł. Osoby takie muszą przede wszystkim:

  • Posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
  • Nie być skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe.

Obowiązki osoby uprawnionej do sporządzania świadectw

Osoba uprawniona do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej ma szereg ustawowych obowiązków i należą do nich:

  • przechowywanie świadectwa charakterystyki energetycznej przez 10 lat od momentu ich sporządzenia,
  • zawarcie umowy OC ubezpieczającej w przypadku wyrządzenia szkód w związku ze sporządzaniem świadectwa,
  • udostępnienie dokumentów lub danych, na podstawie których sporządzona została charakterystyka, jeśli minister właściwy do spraw rozwoju tego zażąda,
  • śledzenie zmian w przepisach i aktualizowanie swojej wiedzy,
  • skrupulatne wypełnianie dokumentów i zapewnianie ich zgodności z przepisami,
  • sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej musi zostać przekazane jego nabywcy w postaci papierowej lub elektronicznej, z numerem wygenerowanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków i własnym podpisem.

Od certyfikatorów energetycznych wymaga się również posiadania niezbędnych umiejętności i kwalifikacji, takich jak na przykład tytuł zawodowy inżyniera, czy architekta. Osoba ta musi również widnieć w centralnym rejestrze charakterystyki jako doradca energetyczny, ponieważ jest to potwierdzenie posiadania uprawnień i odpowiednich umiejętności w zakresie efektywności energetycznej budynków.

blok mieszkalny

Obowiązki właścicieli/zarządców budynków

Podstawowy obowiązek to posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku przez właścicieli, zarządców oraz osoby, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Co ważne, zgodnie z ustawą świadectwo może zostać przygotowane przez najemcę, ale na koszt poniesie właściciel lub zarządca budynku.

O jakich jeszcze obowiązkach mówi ustawa?

  • Właściciele lub zarządcy budynków są obowiązani umieszczać kopię świadectwa charakterystyki energetycznej w widocznych miejscach w budynkach o powierzchni użytkowej powyżej 500 m2.
  • Właściciele lub zarządcy budynków są obowiązani do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku sprzedaży lub najmu budynku, lub części budynku.
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej musi zostać zaktualizowane, jeśli w budynku lub części budynku nastąpiły istotne modernizacje.

Sankcje przewidziane ustawą

Organy wymiaru sprawiedliwości przestrzegają porządku prawnego na każdej płaszczyźnie. Nie inaczej jest w przypadku ustawy o charakterystyce energetycznej.

Podstawowa sankcja, przewidziana w ustawie to kara grzywny za nieposiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Ile wynosi taka kara? To kwota nawet do 5000 zł. Właśnie dlatego nie warto zaniedbać tego obowiązku.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

  • Ustawa nakłada kary grzywny za nieprzestrzeganie przepisów ustawy.
  • Kary grzywny mogą być nakładane na osoby fizyczne i prawne.
  • Kary grzywny mogą być nakładane przez organy administracji publicznej.

Uzyskaj zgodne z Ustawą świadectwo charakterystyki energetycznej razem z naszą firmą!

Chcesz mieć gwarancję zgodności z zapisami ustawy? Skorzystaj z usług naszej profesjonalnej firmy i uzyskaj rzetelne świadectwo charakterystyki energetycznej szybko i wygodnie.

Co musisz zrobić? Wypełnij formularz i zdobądź świadectwo energetyczne 100% online. Zajrzyj na naszą stronę i przekonaj się jakie to proste.

Spis treści

O autorze

Alicja

Alicja

Copywriterka specjalizująca się w tworzeniu treści związanych z charakterystyką energetyczną budynków. Tematyka efektywności energetycznej jest mi szczególnie bliska i z przyjemnością dzielę się wiedzą w tym zakresie.
Zapraszam na moje social media:

Zamów świadectwo charakterystyki energetycznej

Zamów oficjalne świadectwo charakterystyki energetycznej od KlasaBudynku.pl i otrzymaj certyfikat w mniej niż 48h 

Otrzymaj świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości bez wychodzenia z domu.

100% online, bezpiecznie i wygodnie. Oficjalny certyfikat zostanie wysłany do Ciebie w ciągu 48 godzin po wypełnieniu formularza.